79
108615

Hilding Linnqvist

(Sweden, 1891-1984)

Utsikt mot Norr Mälarstrand

Signerad HL. Duk 140 x 190 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

800 000 - 1 000 000 SEK

75 500 - 94 300 EUR

77 500 - 96 900 USD

Hammer price:
740 000 SEK
Provenance

Inköpt direkt av konstnären av nuvarande ägare.

More information

Som skildrare av Stockholm spänner Hilding Linnqvist över ett rikt register. Stockholmsbilderns rikedom och bredd står i direkt sammanhang med hans val av bostäder med milsvidd utsikt över den under olika årstider föränderliga staden. På 1920-talet låg hans kombinerade ateljé och bostad vid Kornhamnstorg, där kunde han följa vad som skedde på kajerna vid Gamla Stan och på Södermälarstrand. På 1940-talet blev ateljén på Bastugatan en oslagbar utkiksplats för en konstnär som ville återge den imponerande vyn bort mot Kungsholmen och Norr Mälarstrand. Senare skapar bostaden i Gröndal nya utmaningar och vyer. Under dygnets alla timmar avslöjade Stockholm allt vad Mälardrottningen hade att bjuda på av rymd och atmosfär, färg och liv, för Hilding Linnqvist.
I den monumentala duken "Utsikt mot Norr Mälarstrand" blåser en mild bris och trädens gulskimrande löv klargör att det torde råda tidig höst. På Mälarens vatten syns små segelbåtar som stillsamt rör sig förbi Stadshuset. Bortom kajerna på Norr Mälarstrand avtecknar sig siluetterna av Kungsholms Kyrka, Rådhuset och Bonniérhuset. Ett panorama som låter oss vara med i Hilding Linnqvist's ateljé och se det öppna vattnets fria utblickar och hisnande vidd.

Image rights