801
106175

A Carl Malmsten set of 3 nesting tables "Släden" (The Sledge).

5 000 - 6 000 SEK
441 - 530 EUR
460 - 552 USD
Hammer price
9 500 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Valnöt, rak form, tre delar, de två mindre borden med hyllor av spjälor, brännmärkt CM. Det större bordets längd 70 cm, bredd 41 cm, höjd 56 cm. (3)

Smärre slitage, fläckar.