811
138985

A Marie-Louise Idestam-Blomberg pewter chess set, Firma Svenskt Tenn 1930.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
28 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Tenn och förgyllt tenn. Modell 455. Schackbrädet stämplat med änglamärket SVENSKT TENN Stockholm D8. 40x40 cm, höjd 4-7,5 cm.

Slitage, brädet med oxideringar. (33)

Literature

Karin Petre, "Tillämpad konst i heminredningen, två unga damer med personlig stil och egen firma", BOET 1935, se sid 93-100. Hedqvist, Jacobsen, von Gerber, "Modernt svenskt tenn" Stockholm 2004, sid 37, 40.

More information

Schackspelet belönades med en guldmedalj på världsutställningen i Paris 1925, då var pjäserna utförda i elfenben och ebenholts. Inspirationen till utformningen av figurerna lär ha hämtats från den ryska bondekulturen. Estrid Erikson såg schackspelet på Parisutställningen och Svenskt Tenn fick överta tillverkningsrättigheterna. Spelet ställdes även ut på Stockholmsutställningen 1930.