Modell 1050. Mahogny, tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C A Lindman, tre utdragslådor, på kulfötter. Längd 131 cm, bredd 43 cm, höjd 76 cm.
Restaurerad, dvs avlägsnad övermålad grön färg, ett handtag senare, smärre skador och slitage. Nyckel saknas.
Modellen formgiven på 1940-talets början.