830
138793

A pair of Josef Frank brass, partly lacquered in blue, floor lamps, Firma Svenskt Tenn.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
6 500 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Modell 2564. Fot av mässing, delvis blålackerad, träfötter, vita tygskärmar. Märkta SVENSKT TENN 2564 undertill. Höjd 152 cm.

Slitage, två mässingsknoppar till skärmarna saknas. (2)