876
141243

A Bruno Mathsson reclining chair "Vilstol nr 36", Firma Karl Mathsson, Sweden, probably 1940's.

8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Hammer price
21 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Skiktlimmad björk, flätad sadelgjord ursprungligen sannolikt blå. Etikettmärkt: Designed by Bruno Mathsson Made in Värnamo Sweden samt stämpelmärkt MADE IN SWEDEN och handsign KOMP BM 36, ytterligare etikett Bruno Mathsson Möbler, samt stämpelmärkt DESIGNED BY BRUNO MATHSSON.

Slitage, fuktfläckar.

More information