894
137381

A Carl-Axel Acking teak and beech cabinet by Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Sweden.

10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Hammer price
8 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Teak och bok, 1 dörrpar, inredning av dels hyllplan, dels med utdragbara formpressade brickor. Även baksidan fanerad. Brännmärkt CAA. Höjd 107, djup 45, bredd 116 cm.

Smärre slitage.

Provenance

Carl-Axel Acking, det egna hemmet

More information

Sannolikt ett unikt exemplar, eller möjligen ett fåtal utförda.