900
137485

A Carl-Axel Acking grey lacquered stool with black leather, probably by Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1950-60's.

2 000 - 3 000 SEK
174 - 262 EUR
182 - 274 USD
Hammer price
11 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Gråmålad med fotavslutningar i teak. Brännmärkt CAA. Stoppad sits i svart skinn. Längd 52, höjd 49 cm.

Slitage.

Provenance

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.

More information

C-A Acking har använt sig av taburetten som möbel i olika varianter i sina inredningsuppdrag, hotellinredningarna, till exempel Grand Hotel år 1952- där just tabretter och stolar i gråmålad björk användes- samt i fartygsinredningarna