937
128909

A Rolf Hanson yellow painted cabinet, "Pelare" (pillar), Källemo, Sweden, 2000.

35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Hammer price
35 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Al, gullaserad med fläckar i gulorange på granitsockel, oregelbundet fasetterad form, 2 dörrar med handtag av grönpatinerad brons, inredning med hyllplan, 2 st med hästskoformade metallinläggningar, dörrarna med 2 femöringar. Skåpet egenhändigt målat av Rolf Hansson, signerat och daterat -93. Höjd 209 cm, diameter 42 cm.

More information

Modellen formgiven år 1991 och tillverkades fram till 2007 i en upplaga om 90 stycken som målades i olika färger. Detta är ett skåp utfört av Hanson utanför de 90 numrerade exemplaren.