946
145741

An Arne Jacobsen "Egg-Chair", Fritz Hansen, Denmark 1999, upholstered in red fabric.

12 000 - 15 000 SEK
1 080 - 1 350 EUR
1 140 - 1 420 USD
Hammer price
19 500 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Röd klädsel, fyrdelad fot av aluminium. Etikettmärkt Fritz Hansen 1999.

Obetydligt slitage.

More information

Modellen formgiven år 1958 till inredningen av SAS Royal Hotel i Köpenhamn.