1000
117047

A very similar pair of Gustavian two-light girandole mirrors by N. Meunier.

70 000 - 80 000 SEK
6 180 - 7 060 EUR
6 450 - 7 370 USD
Hammer price
135 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med lagerkrans och bandrosett. Kopplade svängda ljusarmar av mässing. Signerade NM samt båda med Stockholms hallstämpel och ett kors (Enligt Kommerskollegiums bestämmelser från 1779 skulle speglar som hade både äkta och oäkta förgyllning märkas med ett kors). Höjd 76,5 resp. 75,5, bredd 44,5 cm.

Ljusmanschetter med skador. (2)