1038
119955

A pair of Empire candlesticks, probably Swedish.

30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Hammer price
25 000 SEK

Förgylld brons. Rund fot med bladdekor. Skaft med dekor av djur. Egyptiserande figurhuvud uppbärande ljuspipa. Höjd 32 cm.

Ställvis slitage, bristningar, tre fåglar kompletterade. (2)