1052
153899

A pair of gilded bronze candlesticks by H. Picard, Paris 19th century.

15 000 - 18 000 SEK
1 330 - 1 600 EUR
1 390 - 1 670 USD
Hammer price
19 000 SEK

Förgylld brons. Balusterformade på rund profilerad fot. Dekor av blommor, äggstav och löpande hund. Stämplade PICARD. Höjd 25 cm.

Obetydliga bucklor. (2)

Provenance

Robert Ljunglöf.

More information

Henri Picard, gjutare och förgyllare i Paris. Han var verksam 1831 på 6 rue Jarente. Firman levererade bl.a. föremål till Napoleon III:s rum i Louvren.