1056
150429

A pair of Gustavian pewter candlesticks by P. Gillman, Stockholm 1794.

8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Hammer price
15 000 SEK

Tenn. Kolonnskaft på rund klockad fot. Dekor av kannelyrer och pärlstav. Bladornerade ljushållare. Höjd 23,5 cm.

Bucklor, mindre lagningar och bristningar, en skadad ljusmanschett. (2)