1056
150429

A pair of Gustavian pewter candlesticks by P. Gillman, Stockholm 1794.

8 000 - 10 000 SEK
766 - 958 EUR
867 - 1 080 USD
Hammer price
15 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Tenn. Kolonnskaft på rund klockad fot. Dekor av kannelyrer och pärlstav. Bladornerade ljushållare. Höjd 23,5 cm.

Bucklor, mindre lagningar och bristningar, en skadad ljusmanschett. (2)