Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
1059
155223

A Swedish Rococo long-case clock by N. Berg.

40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Hammer price
30 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Grönlackerat och bronserat med dekor av hus vid flodlandskap. Krön med snidad mussla. Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Med datumvisare. Urverket märkt No 109. Höjd 233 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.

Visarna med skador och lagningar, lös del medföljer, urtavlan med smärre färgbortfall.