1061
119857

A Swedish Rococo bracket clock by J. Kock.

40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Hammer price
46 000 SEK

Fanerat med jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Krön med sittande Mercurius. Vitlackerad urtavla märkt "Jacob Kock Stockholm". Urets höjd 88, total höjd med konsol 122, bredd 46 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Mindre fanerskador, sidor ursprungligen med glas, urtavla med ställvis slitage.