1064
151901

A late Gustavian wall clock by P. H. Beurling.

12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Hammer price
21 000 SEK

Snidat och bronserat foder. Dekor av frukt- och blomsterurnor, girlander och krönande lyra med fåglar. Vitlackerad urtavla märkt "Beurling Stockholm". Höjd 91, bredd 49 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Dekorskador och -lagningar.