1080
148727

A French Empire mantel clock by C. G. Maniere.

30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Hammer price
24 000 SEK

Förgylld brons och svart marmor. Reliefdekor av studerande bevingad kvinnofigur samt lejon. Vitlackerad urtavla märkt "Maniere a Paris". Längd 24, höjd 48 cm. Pendel medföljer.

Några dekorstjärnor saknas, smärre skador.

Literature

Samoyault, Jean-Pierre, Pendules et bronzes d'ameublement entrés sous le Premier Empire, Paris 1989. Jämför identisk pendyl som levererades till Fontainebleau 1806, sid. 75, nr 40.