1082
150353

A French Louis XVI-style late 19th century mantel clock by Popon.

20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Hammer price
18 000 SEK

Förgylld brons. Krönande urna och lagergirlander. Vitemaljerad urtavla märkt "POPON A PARIS". Längd 37, höjd 49 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Mindre emaljnagg vid nyckelhål.