1090
149591

A pair of Empire tazza.

20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
21 000 SEK
A pair of Empire tazza.

Förgylld brons och röd marmor. Godronnerad och kannelerad tazza med dubbla hänklar. Kvadratisk sockel med dekor av lyra och rosetter. Höjd 23,5 cm.

Smärre nagg, en mindre dekorkomplettering. (2)