1117
140775

A Swedish wall painting by A. Eriksson, Ås 1802.

20 000 - 30 000 SEK
1 800 - 2 700 EUR
1 900 - 2 850 USD
Hammer price
32 000 SEK

Josef, Maria och Jesus barnet, de tre vise männen och Herodes samt de visa och fåvitska jungfrurna. "Jag kommer snart och min lön med mig til at wedergälla warsom och enom. Så som hans gärningar är". Upenb .B. 22 cap. 12 v. Signerad AES och daterad 1802. Väv ca 119 x 243 cm.

Smärre skador.