1274
133725

A RUSSIAN PARCEL-GILT FOUR PIECE COFFEE- AND TEA-SET, makers mark of Sasikov, Moscow 1834.

20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Hammer price
31 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Invändigt förgyllda. Rektangulär form med dekor av godroner och palmettbård. Hänklar och lockknoppar av ben. (4)

Smärre bucklor.