1276
155699

A RUSSIAN PARCEL-GILT COFFEE-POT, makers mark of Adolf Sper, St. Petersburg 1842.

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
7 000 SEK

Delvis förgylld. Bukig med dekor av raka knäckar. På locket pärlemorknopp. Höjd 21 cm, vikt 860 g.

Obet bucklor.