1292
139221

A RUSSIAN SILVER-GILT AND ENAMEL CIGARETT-CASE, makers mark of Pavel Ovchinnikov, Moscow 1880's.

30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Hammer price
42 000 SEK

Förgyllt. Dekor av blommor och fåglar i cloisonnéemalj i turkost, svart, vitt, rött, grönt och orange. Längd 10 cm.

Obetydliga emaljskador.