147
106517

Axel Wallert

(Sweden, 1890-1962)
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Hammer price
16 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Axel Wallert
(Sweden, 1890-1962)

Åsnekärra framför Colosseum i Rom

Signerad Wallert och daterad Roma 1927. Duk 55 x 45 cm.

More information

A tergo dedikation: "Till konservator Gustaf Jansson med ett djupt tack för den storsinta och varmhjärtade hjälp jag från eder sida rönt i dessa dagar. Eder för alltid tillgivne Axel Wallert".

Axel Wallert studerade vid Högre Konstindustriella skolan i Stockholm samt vid dess etsarskola. Därefter företogs studieresor till Tyskland samt Italien där Wallert tillbringade åren 1923-27 som svenska statens stipendiat. Åren i Italien kom att bli betydelsefulla för konstnären och de låg till grund för de starka band konstnären kände till landet i fråga med dess långa historia av stor betydelse för den västerländska konsthistorien. Italiens historia, arkitektur samt bildkonst berikade samt inspirerade Wallerts konstnärskap på ett påtagligt sätt. Konstnären inspirerades, emellertid, i lika stor utsträckning av det genuina lokala folklivet med dess brokiga gatuliv befolkat av ett myller av såväl djur som människor vars dräkter i starka färger accentuerades av det klara ljuset.

Fil. dr Karl Asplund beskrev i en recension i Svenska Dagbladet 1928 Wallert som en konstnär "som relativt sent kommit söderut på de gamla, evigt stimulerande konstnärsvägarna i Italien, har synbarligen gripits starkt av den känsla av klarhet och plasticitet, som allting får därnere för oss barn av nordens vinterdimmor, och han har i några av sina bästa arbeten och största kraftprestationer skildrat natur och liv därnere. I den hårda tekniken och det allvarliga redogörandet för motivet har han synbarligen funnit ett föredöme i en stor germansk konstnär, som en gång företog en viktig Italienresa, Dürer".