152
151515

Victor Forssell

(Sweden, 1846-1931)

Sickla Park

Signerad Victor Forssell och daterad Sickla Park -75. Blyerts 25 x 45 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

5 000 - 7 000 SEK

472 - 660 EUR

484 - 678 USD

Hammer price:
2 000 SEK
Provenance

Tidigare i amanuens Erik Sörlings samlingar, Stockholm.

Exhibitions

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Minnesutställning över Ivar Nyberg, Emerik Stenberg, Alfred Bergström, Victor Forssell", mars 1932, kat nr 220.
Holländsk Konst AB, Arsenalsgatan 10 A, Stockholm, "Victor Forssell 1846-1931. Minnesutställning", sept 1941.
Sveriges Allmänna Konstförening, Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", sep 1950, kat nr 132.

Literature

Hans Rabén, 'Victor Forssell - den minst kända av våra erkända konstnärer', i "Konsthistorisk tidskrift", 1936, sid 66.
Viggo Loos, "Victor Forssell", SAK, 1951, sid 25-26, 235-236.

More information

Sickla park, belägen i Sickla i Nacka, var på 1800-talet ett populärt utflyktsmål under helgerna. Området ansågs överträffa Djurgården i skönhet. Sickla park var även nykterhetsrörelsens stora samlingsplats. För ytterligare information, se under kat nr 2.

For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801