232
153373

Jonas Forsslund, tillskrivna

(Sweden, 1754-1809)
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Hammer price
24 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Jonas Forsslund, tillskrivna
(Sweden, 1754-1809)

"David af Sandeberg" och makan "Maria af Sandeberg" (född Chambers)

Ett par. Pastell, vardera 28 x 25,5 cm. Samtida förgyllda och bronserade ramar med bandrosett.

More information

David af Sandeberg (1726-1788) hette innan han adlades Sandberg men namnet ändrades till af Sandeberg. Han var direktör i Svenska Ostindiska Kompaniet och dessförinnan superkargör i detsamma.
Han lät uppföra Partille hus, efter ritningar av sin svåger arkitekten William Chambers, som var född i Göteborg.