Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
243
149435

Pehr Hilleström

(Sweden, 1733-1816)
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Hammer price
35 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Pehr Hilleström
(Sweden, 1733-1816)

"K: Carl VIII och Sturen"

Duk 42 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Provenance

Bukowski Auktioner, auktion 372, 8-9 nov 1963, kat nr 52, avbildad pl 9. (3.600 kr)

Literature

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", vol I, 1927, upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning, kat nr 1034. ("K: Carl VIII och Sturen")

More information

A tergo: "Konung Karl Knutsson utnämnde på sofsängen sin systerson Sten Sture till Riksföreståndare och afrådde honom att ... Kronan: Den ärelystnad sad han har bräckt min lycka och kortat mitt lif".