247
159841

Sophie Adlersparre

(Sweden, 1808-1852)
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Hammer price
22 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Sophie Adlersparre
(Sweden, 1808-1852)

"Axel Otto Fredrik von Arbin" (1853-1906) tillsammans med systern" Henrietta Fredrika von Arbin" (1852-1880)

Signerad S. Adlersparre och daterad 1858. Duk 97 x 89 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Provenance

Tidigare i samlingarna på Tångstad, Östergötland, därefter i arv.

Literature

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", band II, 1935/43, sid 26. (SPA 1920:344)