367
160751

Engelsk skola 1700-tal

(Sweden)
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
15 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Engelsk skola 1700-tal
(Sweden)

Porträtt av yngling med vit sjal

English school 18th Century. Relined canvas, oval, 76 x 61 cm. Period frame.

Provenance

Tidigare i häradshövding Marcus Wallenbergs samlingar, Stockholm.

Exhibitions

Liljevalchs Konsthall, "Namnlösa porträtt", 15 - 30 jan 1938, kat nr 578.