411
127683

Okänd konstnär 1700-tal

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
30 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Okänd konstnär 1700-tal

"Friherrinnan Anna Catharina Funck", född Frisendorff (1738-1828)

Rödkrita på papper med vattenstämpel 44 x 29,5 cm.

More information

A tergo gammal inskription i bläck: "Landshövdingen Friherre Johan Funcks Hustru Friherrinnan A. C. Frisendorf".

Johan Funck (1703-1773), gift i sitt första äktenskap med grevinnan Charlotta Frölich (1698-1770). 1771 gifte han om sig med Anna Catharina Frisendorff, hans sysslings dotter. Funck utnämndes 1759 till landshövding i Västerbotten och 1762 i Uppsala län. Funck var också verksam som lagman. 1761-62 utgav han "Genwäg till kundskap och utöfning af Swensk lagfarenhet".

Porträttet kan möjligtvis ha utförts av Lorens Pasch d.y. (1733-1805) eller Alexander Roslin (1718-1793).