Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Arne Jones E1299
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
420
139655

Okänd konstnär 1700-tal

8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Okänd konstnär 1700-tal

"Inga Maria Kiörboe" (1771-1847) och "Andreas Fredrik Kiörboe" (1765-1837)

Miniatyrer. Ett par. Akvareller, ovala, vardera 11,5 x 9 cm. Samtida bronserade ramar.

More information

Inga Maria Kiörboe (född Norling) och Andreas Fredrik Kiörboe var föräldrar till konstnären Carl Fredrik Kiörboe (1799-1876).