Karl XIV Johan till häst.
Litografi 1829. 62,8 x 43,8 cm, bladstorlek 68 x 50,2 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i empire.
1829 anlade Dreyer stentryckeri i Stockholm och porträttet av Karl XIV Johan är sannolikt bland de första alster som utförts. 1837 omorganiserades verksamheten under namnet "Generalstabens litografiska inrättning".