427
148761

Georg Leonhard Dreyer

(Tyskland/Sverige, 1793-1879)
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Hammer price
15 000 SEK
Georg Leonhard Dreyer
(Tyskland/Sverige, 1793-1879)

Karl XIV Johan till häst.

Litografi 1829. 62,8 x 43,8 cm, bladstorlek 68 x 50,2 cm. Samtida förgylld och bronserad ram i empire.

More information

1829 anlade Dreyer stentryckeri i Stockholm och porträttet av Karl XIV Johan är sannolikt bland de första alster som utförts. 1837 omorganiserades verksamheten under namnet "Generalstabens litografiska inrättning".