441
150209

KONFEKTSKÅL, av Sigmund Bierfreund, Nürnberg 1654-1702. Barock.

8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Hammer price
9 000 SEK

Förgylld. Oval med driven och ciselerad dekor av barockblommor. Gjuten hänkel. Längd 17 cm, vikt 144 g.

En hänkel saknas.

More information

Sigmund Bierfreund, "tulpanpokalsmästaren" har stämplat en tulpanpokal i Skoklosters samling (65) samt målarskråets tulpanpokal i Nordiska Museets samling (149.144). En dryckeskanna av denna mästare finns i Gustaf V:s samling (GV St. 400).