444
124003

DRYCKESKANNA, av Johan Wefwer, (verksam i Linköping 1672-1705), daterad i gravyren 1673. Barock.

125 000 - 150 000 SEK
10 900 - 13 100 EUR
11 400 - 13 700 USD
Hammer price
125 000 SEK

Delvis förgylld, på tre fruktornerade kulfötter, fotanfanger med putti. Runt livet rikt driven och ciselerad dekor av jaktscen. Locket med driven krans av barockblommor samt gravyr av namninskriptioner runt en bevingad hund. Fruktornerat tumgrep och handtag. Höjd 23 cm, vikt 1 567,4 g.

More information

Gravyr:
Oloff Håkanson
Anders Olderman
David Leÿl
Paul Eggers
Erych Bay
Oloff Gråå
Brenhard Kinemündt [Kinninmundt/Kinnemond?]
Clas Wiens
Jean Frick
Lorentz Altennack
Jean UtterCloü [Utterklo?]
Lars Bengtson Bandt
Hans Martenson
Niclas Keder
Jean Gredes
Hinrich Wulffenclau (betydande silverhandlare i Stockholm)
Peter Schnack
Jean P U(O)lwencrantz
Jacob Schne(?)ke(?)nberg
Baltzar Gyldenhoff
Jochen P Lillienhoff
Hinrich Rosenström

Jaktscenerna runt livet kan tyda på att kannan tillhört ett jaktsällskap vid 1600-talets slut.