Theme auctions online
Auction:
Auction:
Auction:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Auction:
Auction:
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
448
112227

DRYCKESKANNA, av Georg Wolf Schmiedhammer, Mitau (verksam 1700-1730 (-31)).

20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Hammer price
36 000 SEK
Bidding requires special pre approval.

Delvis förgylld. Kulfötter och tumgrepp med banddekor. Locket med rik driven och ciselerad dekor av musslor, voluter och frukter. Lockmedalj med Peter den stores bild. Handtagets fäste med rullade bandflikar. Höjd 15,5 cm, vikt 547 g.

Locket med bucklor.