448
112227

DRYCKESKANNA, av Georg Wolf Schmiedhammer, Mitau (verksam 1700-1730 (-31)).

20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
36 000 SEK

Delvis förgylld. Kulfötter och tumgrepp med banddekor. Locket med rik driven och ciselerad dekor av musslor, voluter och frukter. Lockmedalj med Peter den stores bild. Handtagets fäste med rullade bandflikar. Höjd 15,5 cm, vikt 547 g.

Locket med bucklor.