482
121833

LJUSSTAKAR, ett par, Rotterdam 1740-tal.

35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Hammer price
60 000 SEK

Förgyllda. Gjutna. Fasetterade balusterskaft med banddekor, på kvadratisk fot med avfasade hörn. Urnformad bladhölstrad ljuspipa. Höjd 20 cm, vikt 914 g.

Saleroom notice

The candlesticks are marked 1771 by Rudolf Sondag (Rotterdam 1746-1812). Later gilding.