514
152335

BÄGARE med grepe, ostämplad, Sverige 1500-talets slut. Renässans.

200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Hammer price
310 000 SEK

Delvis förgylld. I form av ett laggat träkärl. Konisk, mynningen något utsvängd. Runt mynningen graverad bård med moreskornamentik i Holbein d.y.:s och Virgil Solis´ stil. Därunder och runt foten pålött band. Svängd hänkel med graverad moreskranka samt på båda sidor sköld med graverad ägarmärkning. Höjd 9,5 cm, vikt 220 g.

Liten lagning vid nedre handtagsfästet.

Provenance

Generalkonsul Jean Jahnssons samling. Därefter Falk Simons samling.

More information

Endast ett fåtal föremål av profant corpussilver från Vasarenässansen finns bevarade.
Jämför likande bägare i Nordiska Museets arkiv stämplad av Matts Eriksson (verksam i Stockholm -1595-1624).
Jämför dekor på Storkyrkans kalk donerad på 1600-talets böjan (Svenskt Silversmide, del I pl. 30).
Nationalmuseum har en liknande bägare med Johan Christopherssons i Torshälla stämplar (verksam -1639-1671) NMX 545 (Barbro Hovstadius, Svenskt Silver från renässans till rokoko, Nationalmusei årsbok nr 36, sid. 21.)
I Finland finns en liknande bägare stämplad av Johan Collin d.ä. Uleåborg 1729-36. (Tyra Borg, Guld -och silversmeder i Finland pl. 220.). Denna, liksom Johan Christophersons, visar att formen varit omtyckt och hållit sig kvar länge i föremålsbeståndet. Den graverade dekoren på de senare exemplaren förändras i barock riktning.
Se Bukowskis A522/nr 970 samt A524/nr 545.