525
112219

BÄGARE, av Simon Gustaf Lydeman, Åbo 1780.

15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 390 - 1 850 USD
Hammer price
26 000 SEK

Delvis förgylld. Vågband, räfflad fot. Höjd 18,5 cm, vikt 348 g.

Foten med obetydlig buckla, livet med obetydliga repor, undertill senare graverat ägarnummer.