866
159653

A Gustavian commode by A. Lundelius.

200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Hammer price
200 000 SEK

Fanerad med björk, mahogny och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Samkomponerad fasad med tre lådor, den översta med meanderbård, de två nedre med rosettupphängda lagergirlander och dubbla lagerkransar. Sidorna med lagergirland och bladrosett. Front och sidor med geometriskt ramverk. Översta lådan signerad med bläck "And: Lundelius Stockholm" samt med Stockholms hallstämpel. Längd 114, bredd 53, höjd 84,5 cm. Nyckel medföljer.

Ställvis maskstungen, lagningar, kompletterade fotavslutningar.

Literature

Lagerquist, Marshall, Georg Haupt Ebeniste du Roi, Nordiska museets handlingar 92, 1979, sid. 64: Jämför de dubbla lagerkransarna hängande i rosettupphängda lagergirlander på Jean Eric Rehnns teckning. Jämför även auktionens Lundeliusbyrå med byrå av Haupt från 1779 avbildad sid. 172 i samma bok samt bord sid. 207 med geometriskt ramverk med bladformationer.

More information

Anders Lundelius föddes 1747 och gick i lära hos Jacob Siölin i Köping 1767-70 och var sedan gesäll i samma verkstad till 1774. Därefter flyttade Lundelius till Stockholm och blev mästare under Hallrätten 1778 genom att göra en byrå som mästerstycke. Liksom många andra hallrättsmästare förenades han 1791 med snickarämbetet. Han var verksam till sin död 1823.

Anders Lundelius var tillsammans med de övriga ledande gustavianska mästarna starkt influerad av Georg Haupts möbelproduktion och motivval. I detta fall kan vi se hur elegant Anders Lundelius har skapat en byrå med Haupts byrå från 1779 som förebild, med de lätt svängda benen, det geometriska ramverket med bladformationer (både på front och sidor), de dubbla lagerkransarna upphängda i lagergirlander, samt sidornas bladrosetter. Lundelius har varierat detta tema på en grupp byråar utförda omkring 1780. En mycket snarlik byrå av Lundelius daterad 1781 såldes på Bukowskis Internationella vårauktion 2008, kat.nr. 1065. Motivet med de dubbla lagerkransarna, ritades av Jean Eric Rehn 1773 för mineralskåpet, som var en gåva av Gustav III till prinsen av Condé, och utfördes av Georg Haupt. Haupt kom att vid flera tillfällen använda sig av motivet med dubbla lagerkransar.