868
154889

A Gustavian commode.

50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Hammer price
78 000 SEK
A Gustavian commode.

Fanerad med rosenträ, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Inläggningar av rosettupphängda medaljonger med vasakärve. Längd 94,5, bredd 49, höjd 84 cm.

Senare skiva med smärre nagg och lagningar, fanerskador.