870
156987

A Gustvian commode by N. Korp, not signed.

100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Hammer price
90 000 SEK

Fanerad med jakaranda, plommon och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt med rödkrita "Nils Palin" (möbelhandlare i Stockholm 1762-1801). Tre lådor. Längd 120, bredd 60, höjd 88 cm. Nyckel medföljer.

Skivan lagad.

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

129. Giopato & Coombes, a "Bolle 14" ceiling lamp, Kalmar Werkstätten, for Svenskt Tenn, 2015.
15 000 - 20 000 SEK
Bid History
30 000

Your Bid
Current bid:
30 000 SEK