873
156227

A late Gustavian commode.

50 000 - 55 000 SEK
4 410 - 4 850 EUR
4 600 - 5 060 USD
Hammer price
48 000 SEK
A late Gustavian commode.

Fanerad med mahogny. Listverk och beslag av mässing. Skiva av kolmårdsmarmor, undertill märkt med rödkrita No 3. Tre lådor. Längd 99, bredd 53, höjd 84,5 cm. Nyckel medföljer.

Renoverad. Skivan med hörnlagning.