901
156991

A French Transition bonheur du jour before 1771, stamped by Léonard Boudin (maître in Paris 1761). Provenance: Adolf Fredrik, King of Sweden 1751-1771. Later bought by Sofia, Queen of Sweden 1872-1907.

200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 500 EUR
18 400 - 27 600 USD
Hammer price
Unsold

Fanerat med jakaranda, platan, lönn och mahogny. Beslag av förgylld mässing. Uppsats med sex lådor. Utfällbar skrivskiva. I sargen låda. Inläggningar av blomvaser, bok, fjäderpenna m.m. Signerad undertill med kallstämpel "L BOUDIN" samt "JME" (fransk skråstämpel). På ryggen med kung Adolf Fredriks brännstämpel AF under krona (slitage). Även märkt S för drottning Sofia. Längd 68, bredd 42, höjd 88,5 cm. Nycklar medföljer.

Fanerlagningar.

Provenance

Adolf Fredrik, Sveriges kung 1751-1771. Senare Sofia, Sveriges drottning 1872-1907.

Möblerna i Adolf Fredriks dödsbo 1771 märktes med AF under krona. Senare köpt av drottning Sofia och märkt med ett S.

Literature

Sylvain Barbier Sainte Marie, Charles Topino, Paris 2005.
Stavenow, Åke, Franska 1700-talsmöbler i Nationalmuseum, Stockholm 1929.
Kjellberg, Pierre, Le mobilier francais du XVIIIe siècle, Paris 1998.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, Värnamo 1996, Adolf Fredriks stämpel sid. 396.

More information

The furniture of King Adolf Fredrik was marked with his monogram in connection with his estate in 1771. Later marked S for Queen Sofia.