918
144593

A Gustavian console table.

30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Hammer price
20 000 SEK
A Gustavian console table.

Förgyllt och bronserat. Halvrunt. Skiva av grå kalksten. Snidad dekor av lagerkvistar, spiralband, bandfläta och rosenkvistar. Längd 91, bredd 44,5, höjd 80 cm.

Dekorlagningar, ej ursprungligt tillhörande skiva, skivan med kantlagning.

Saleroom notice

The stone top not original. Previous stated export restriction on lot 918 is canceled.