924
158087

A Gustavian sofa.

20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Hammer price
33 000 SEK
A Gustavian sofa.

Förgylld och bronserad. Rektangulär stoppad rygg. Raka kannelerade ben. Ryggkrön med snidade druvklasar. Klädsel från 1700-talet i hautelissevävnad med olika djur. Märkt 576. Med Stockholms stolmakareämbets sigill. Längd 186, höjd 100 cm.

Provenance

Josef Sachs (1872-1949), svensk affärsinnehavare och grundare av varuhuset Nordiska Kompaniet.

Literature

Stavenov, Åke och Cramér, Margareta, Katalog över Joef Sachs samling av konsthantverk och konst, Stockholm 1951, sid. 65, katnr 468 (J.S.576), plansch 114.