945
158089

A pair of Gustavian armchairs.

40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Hammer price
58 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Rektangulär stoppad rygg. Raka kannelerade ben. Snidad dekor av bandstav och krönande druvklase. Klädsel i hautelissevävnad med lejon, björn och häst, 1700/1800-tal. Märkta 578. (2) Total höjd 96 cm, bredd 62 cm, sitshöjd 42 cm, sitsbredd ca 51 cm, sitsdjup ca 45 cm.

Provenance

Josef Sachs (1872-1949), svensk affärsinnehavare och grundare av varuhuset Nordiska Kompaniet.

Literature

Stavenov, Åke och Cramér, Margareta, Katalog över Joef Sachs samling av konsthantverk och konst, Stockholm 1951, sid. 65, katnr 469 (J.S.578), plansch 114.