970
148211

Eight very similar Gustavian chairs by J. Lindgren.

60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Hammer price
50 000 SEK

Gråmålade. Rektangulär stoppad nedåt avsmalnande rygg. Dekor av bladsnitt. Sju signerade ILG.

Ställvis bräckage, lagningar, kompletterade fotavslutningar. (8)