995
144673

A Swedish Empire mirror and console table by P. G. Bylander.

30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Hammer price
25 000 SEK

Förgyllt, bronserat och marmorerat i svart och grått. Konsolbord med marmorerad träskiva uppburen av sfinxer på socklar med lejonmaskaroner. Spegel med dekor av kolonner, lagerkransar samt krönande örn. Spegel med fragment av Bylanders etikett. Total längd 89, bredd 60, höjd 280 cm.

Lagningar, skador, lösa åskviggar medföljer.